Materiály

Pro obklady a interiéry saun

Níže uvádíme přehled nabízených materiálů, z kterých může být postavena i Vaše sauna. Pokud by Vám zde preferovaný, vysněný či jinak upřednostňovaný materiál či profil chyběl, neváhejte nás kontaktovat a jistě se domluvíme i na dalších možnostech.


Abachi

Exotické dřevo, které překvapuje svou lehkostí. Jeho nízká hustota zapříčiňuje špatné vodivosti tepla, a tudíž zůstává relativně chladné. Těchto vlastností se vždy využívá právě ve výrobě saunových lavic - nenahřejí se v sauně natolik, aby se dotyk s nimi stával pro uživatele nepříjemným.

Jeho zprvu světlá barva časem žloutne, jak tomu u světlých dřevin bývá.

Dovoz ze střední Afriky.

Smrk

Pro stavbu sauny je vhodné používat smrky severské, nikoliv naše domácí. Severský smrk, vyrůstající v chladnějších podmínkách, má hustší letokruhy a lépe tepelně izoluje.

Smrk bývá nejčastěji používaná dřevina na obklad sauny, často též kvůli své nízké ceně.

Nevýhodou je jeho vysoká sukatost, a často tak ze smrku v jeho surové podobě vytéká smůla.

Dovoz z Estonska, Finska.

Osika

Jemné dřevo bez suků, čehož se využívá v saunách, kde je cílem dosáhnout moderního a prestižního vzhledu. Elegantnímu efektu dopomáhají právě velkoformátové, široké palubky s úzkou spárou. Osiku používáme jako nejsvětlejší, až nejbělejší, nejčistší dřevinu.

V nabídce máme dvě šířky palubek, a to 90 a 120 mm.

Rovněž se osika používá i jako dřevina k výrobě saunových lavic anebo rámů dveří a prosklení.

Osika thermowood

Thermowood je název pro dřeviny procházející "pečením" za vysokých tlaků a teplot. Dřevo se zbaví vnitřní vlhkosti a "zapeče se" natolik, že jednak ztrácí schopnost další vlhkost absorbovat a také by již nemělo pouštět smůlu. Zůstává mu pevnost a nekroutí se. Též si oproti světlým, neupraveným dřevinám udrží tmavě hnědou barvu. Vhodná je tato úprava též na venkovní užití.

Dřevo však zkřehne a je náchylné ke snadnému zlomení či praskání. Při manipulaci a montáži je tak nutno dbát zvýšené opatrnosti.

Jestliže je osika ve svém přírodním stavu dřevinou nejsvětlejší, úprava thermowood je toho pravým opakem, a sice osika thermowood představuje hnědý odstín ve své nesytější podobě.

Stejně jako u osiky ve své surové podobě nabízíme i u osiky thermowood velkoformátové, široké palubky s úzkou spárou,

Osika thermowood se používá i jako dřevina k výrobě saunových lavic anebo rámů dveří a prosklení.

Olše thermowood kartáčovaná

Dřevina v přírodním stavu velmi světle hnědá, až načervenalá, se specifickým žíháním. Nedoporučujeme použití ve vlhčích prostorech anebo v zahradních domečcích, a sice olše je citlivá na vlhkost a často se kroutí, pracuje a praská.

Po tepelné úpravě, stejně jako u předešlých dřevin, dřevina ztmavne a zapečetí svůj tmavý odstín, nepracuje, hůře reaguje na vlhkost, a tudíž se nekroutí.

Kartáčováním přijde dřevina o svou nejsvrchnější, nejměkčí vrstvu dřeva. Specificky u smrku thermowood se výsledek projevuje světle-tmavým žíháním.

Kartáčovaný povrch palubky vyniká svou plastičností - reliéf kartáčování vystupuje do prostoru, čehož se v kombinaci s vhodným nasvícením využívá k dosažení jedinečných efektů.

Cedr

Nejvyjímečnější dřevina k použití do sauny ať už do své vůně, vlastností i vzhledu. Charakteristické je její zbarvení, které hraje celou paletou barev i v délce jedné palubky! V které se postupně prolíná odstín medově světlý až do zcela hnědého. A někdy jemný, jindy žíhaný.

Díky svým specifickým vlastnostem a jeho tenčící se světové zásobě je cedr tím nejexluzivnějším artiklem, co do své sauny můžete pořídit.

POZOR! Neplést s často uváděným sibiřským cedrem.

Dovoz z Kanady.

A jak má vypadat Vaše sauna?

Napište nám to. Ozveme se Vám zpět co nejdříve.