O saunování - vše, co je dobré vědět

31.01.2023

Saunování. Pro mnohé nepostradatelná součást života a životního stylu. Poskytuje nám nejen možnost relaxace a úniku z každodenní rutiny, ale také pomáhá zmírňovat příznaky mnoha nemocí a posiluje náš imunitní systém. Saunování je dobré pro prevenci kardiovaskulárních a nervových onemocnění; urychluje metabolismus, zmírňuje bolesti při revmatismu a artritidě, podporuje svalovou relaxaci a redukci stresu.

Sauna - místo pro psychickou relaxaci

Za prvé, bez ohledu na to, jak jste společenští, sauna se stane dokonalým místem pro psychickou relaxaci. Saunování se může stát dobrým důvodem k tomu, abyste se sešli, podělili se o novinky a strávili dobré chvíle se svými přáteli nebo příbuznými a zapomněli na četné vyčerpávající každodenní úkoly. Na druhou stranu, pokud rádi trávíte nějaký čas sami, sauna se stane dokonalým místem pro meditaci a relaxaci v atmosféře naprostého klidu. 

Zajímavé je, že jeden z předvládajícíh benefitů sauny je její schopnost zmírňovat příznaky chronického únavového syndromu, jelikož pomáhá uklidnit a dokonale zlepšuje náladu. I ti, kteří se cítí fyzicky dobře a mají to štěstí, že netrpí žádnými zdravotními problémy, mohou občas navštívit saunu, aby si udrželi své psychické zdraví na stejně dobré úrovni.

Sauna a detox

Detox je další z možných užitků saunování. Sauny jsou skvělým způsobem, jak detoxikovat tělo. Přizpůsobením se vysokým teplotám si organismus začne regulovat vlastní teplotu, aby nedošlo k jeho přehřátí. To je chvíle, kdy se člověk v sauně začne potit, otevřou se mu póry a uvolní veškerý metabolický odpad a také toxiny. Pravidelné pocení s následnou sprchou navíc účinně čistí pokožku, činí ji zdravější a celkově zlepšuje pleť. Saunování zrychluje metabolismus, zvyšuje saturaci buněk kyslíkem a způsobuje intenzivnější kapilární činnost. Díky zlepšenému průtoku krve nové kožní buňky lépe rostou, zatímco všechny odumřelé buňky jsou rychleji odstraňovány. Saunování tedy kromě detoxikačního účinku podporuje omlazování pokožky.

Saunové rituály

Navzdory možnosti výběru ze široké škály velikostí a designů sauny si lze snadno přizpůsobit svůj vlastní saunový rituál přidáním různých vůní, používáním různých metliček z různých stromů, kosmetiky pro ošetření těla, jako jsou peelingy a masky, a pitím bylinkových čajů po saunování. Například březová metlička je vhodná na uvolnění svalů, ulevuje od bolestí a ztuhlosti svalů a kloubů, čistí pokožku a povzbuzuje náladu. Pro ty, kteří preferují exotiku, doporučujeme vyzkoušet metličku bambusovou. Je velmi užitečná pro problematickou pokožku, protože umožňuje zbavit se černých teček a strií. Pravidelná masáž bambusovou metličkou zmírňuje bolesti páteře a kloubů. Bambus navíc nezpůsobuje alergie, díky čemuž je vhodný pro každého. Nakonec byste se měli rozhodně starat o svou hlavu, podepřít ji pohodlnou opěrkou hlavy a chránit ji saunovou čepicí. Čepice ochrání vaši hlavu před přehřátím, které může být opravdu nebezpečné, a pomůže zabránit přílišnému vysušování vlasů.

Magický efekt sauny pro sportovce

Sportovci velmi oceňují efektů sauny a rádi jej využívají před i po tréninku. Předtréninkové návštěvy sauny pomáhají zahřát svaly a připravit je na intenzivní trénink, čímž se snižuje riziko zranění během tréninku. Saunování zvyšuje vytrvalost sportovců, protože pravidelné návštěvy sauny znamenají zvýšení prahu tolerance tepla. Tato změna umožňuje sportovcům podávat efektivnější výkony po delší dobu s menší námahou. Po produktivním tréninku je vždy dobré navštívit saunu, kde se uvolní napětí v těle, uvolní se svaly a odstraní se hromadění kyseliny mléčné a tím se zabrání potréninkovým bolestem svalů. Saunování skutečně urychlí zotavení z tréninku.

Vůně dřeva

Mezi zajímavé přednosti saun patří bezesporu vůně přírodního dřeva. Nejlepší relaxace v sauně je při zapojení všech našich smyslů, a tak nesmíme vynechat právě ani vůně. Které lze navíc doplnit vůní smrkového jehličí, eukalyptu, meduňky, heřmánku, medu, chlebového kvasu nebo třeba piva. Stačí přidat trochu bylinných esencí nebo pokropit směsí aromat s vodou nažhavené kameny v kamnech! K tomu slouží dřevěné vědro a naběračka, kterýžto pár je nepostradatelným saunovým atributem.