Péče o sudovou saunu

17.01.2023

Stejně jako jakékoliv jiné dřevěné stavení vyžaduje pravidelnou péči a údržbu, není tomu u sudových saun jinak. Obzvláště pokud sudové sauny stojí na stinných a vlhkých místech, či jejich provoz není příliš častý, mělo by se dbát zvýšené pozornosti následujícím doporučením, aby se předcházelo a zabránilo degradaci materiálu sudu a sauny jako takové.

Pravidla údržby sudové sauny

  • Ocelové obruče je důležité včas regulovat - povolovat nebo utahovat, protože při zanedbání včasné regulace může dojít k prověšení dveří nebo poškození prken sauny. Obecně vhodný čas na provedení regulace je na podzim a na jaře, kdy se mění teplota a relativní vlhkost vzduchu.

  • Alespoň jednou za rok ošetřete vnější povrch sauny prostředkem na ochranu dřeva nebo jej napusťte antiseptiky na dřevo. Konec léta nebo začátek podzimu jsou optimální pro provedení tohoto postupu. Jarní pohyb mízy ve dřevě vyvolává tvorbu hniloby a včasná příprava materiálu na oblevu pomůže zachovat integritu struktury.

  • Dřevo před nanesením ochranného prostředku zbavte starých vrstev barvy nebo laku, pečlivě ho obruste a očistěte od prachu. Prostředek se nanáší válečkem nebo širokým měkkým štětcem, přičemž zvláštní pozornost je věnována koncům desek. K impregnačnímu prostředku lze přidat určité množství barviva, aby se ochrannému nátěru dodal odstín.

  • Vlhkost vzduchu v okolí upravované sauny nesmí překročit 80%, přičemž teplota vzduchu a povrchu nesmí být nižší než +5 °C.

  • Dbejte na výběr správného prostředku, který je určen speciálně na dřevo a důsledně dodržujte dávkování a bezpečnostní pravidla, abyste si neublížili a nepopálili pokožku. Nezapomeňte po každém ošetření vyvětrat a vysušit sudovou saunu. Saunu lze používat až po úplném vyschnutí

Jak zabránit vzniku plísně?

Hlavní důvody vzniku plísně:

  1. Nesprávně používaná/uzavřená ventilace. V každém případě udržujte větrací otvory otevřené! Doporučujeme pravidelně kontrolovat čistotu a stav ventilace.

  2. Zajistěte, aby byla vaše sudová sauna po provedení procedur plně větraná. Je nutné nechat otevřená okna a dveře. Větrání je nutné kdykoliv během roku!

  3. Příliš vlhký vzduch: například časté deště nebo umístění vaší zahrady v blízkosti vodní nádrže. Antiseptická impregnace umožňuje chránit sudovou saunu před plísní, hnilobou a zachovat její bezvadný vzhled. Povrchy doporučujeme minimálně 1x ročně ošetřit ochrannou impregnací.

  4. Nenechávejte v sudové sauně mokré ručníky, košťata ani jiné mokré věci.

  5. Sudovou saunu pravidelně důkladně myjte! Pro sauny existují speciální čisticí prostředky pro domácnost. Například finské prací prostředky Harvia Sauna Cleanser, Tolu a další. Nanášejí se houbičkou a omývají se teplou vodou. Běžné oplachování vodou není účinné.