Roztápění kamen na dřevo

14.04.2023

Jak co nejrychleji vytopit saunu na dřevo? Vyhřátí sauny s kamny na dřevo je snadné a rychlé a pokud v kamnech zatopíte správně, ušetříte spoustu času.

Návod krok za krokem, jak vytápět saunu

Jaké dřevo je na zátop v sauně nejlepší? Volba dřeva a jeho hoření ovlivňuje dobu, jak dlouho se vaše sauna bude nahřívat. Je důležité, aby palivové dřevo bylo suché a středně velké. Běžná polena, která se prodávají, byste měli naštípat na 2–4 části. Vlhkost dřeva by neměla překročit 20 %. Tvrdé dřevo při spalování produkuje více tepla. Dřevo z dubu, buku, břízy či javoru vyhřeje saunu rychleji než dřevo ze smrku, borovice nebo olše, avšak dle manuálu výrobce kamen není doporučeno používat, protože nadměrně vysoké teploty zkracují životnost kamen. Na podpal je vhodné používat noviny nebo suchou kůru, podpalovačům byste se měli vyvarovat.

Důležitý je také přístup vzduchu ke kamnům. Pro rychlé spalování dřeva potřebujete stálý a dostatečný přívod vzduchu. K dosažení cíleného stavu existuje několik jednoduchých pravidel:

  • Před vložením polínek vyčistěte topeniště, odstraňte popel a uhlíky, které v něm zůstaly po posledním používání.
  • Topeniště by mělo být naplněno dřevem ne více než ze 2/3 a ne méně než z 1/2. Toto množství neustále kontrolujte a dřevo přikládejte včas, zpravidla každých 10–15 minut.
  • Palivové dřevo by mělo být vzájemně volně rozmístěno. Toho snadno dosáhnete tím, že dřevo nepoložíte paralelně, ale v různých směrech. Pak se vzduch snáze dostane do hořícího prostoru. Měli byste se také ujistit, že uhlíky nezakrývají otvory v roštu a nepřekáží proudění vzduchu zespodu.
  • Aby se kamna nahřála na maximální teplotu, musí být otevřený přívod vzduchu. Měli byste ale pamatovat na to, že nadměrné zahřívání kamen snižuje jejich životnost a také zvyšuje riziko požáru.
  • Upravte intenzitu hoření podle šířky mezery otevření popelníku. Nenechte kov kamen zahřát do červena. Zároveň by měla být kamna dostatečně rozpálená, aby saunu rychle vytopila.
  • Nenechávejte popelník zaplnit popelem, aby popel bránil přívodu vzduchu.
  • Když uvidíte první červené uhlíky, můžete uhlíky a palivové dříví každých 5–10 minut promíchat – pak se oblast s vysokou teplotou rozšíří a hoření bude intenzivnější.

A poslední rada na závěr: šetřete teplo v sauně; při vstupu do sauny co nejrychleji otevřete a zavřete dveře, nenechávejte je za sebou otevřené.